Dlaczego energia jądrowa, a nie wiatrowa i słoneczna? Mniej odpadów.
Innym ważnym argumentem, który jest często używany przeciwko energii jądrowej, jest kwestia odpadów; co zrobić z wypalonymi prętami paliwowymi, zanieczyszczonymi częściami itp. Często mówi się, że odpady nuklearne mogą pozostać radioaktywne przez dziesiątki tysięcy lat.
Ten argument ma kilka założeń, które są niepoprawne pod względem faktycznym. Po pierwsze, grzebanie śmieci, tak jak robiliśmy to od dziesięcioleci, działa dobrze. Strach, że jakoś magicznie wypłynie z powrotem na powierzchnię lub do wód gruntowych, jest bezpodstawny. Odpady nuklearne są nie tylko właściwie przetwarzane, ale przemysł jądrowy jest jedynym przemysłem, który bierze 100% odpowiedzialności za swoje odpady, od kołyski po grób. Inne branże mogą być odpowiedzialne za niektóre ze swoich produktów odpadowych, ale nie wszystkie, podobnie jak nuklearne. Firmy solarne nie ponoszą odpowiedzialności za to, co zrobiono z panelami słonecznymi pod koniec ich życia od 20 do 25 lat.
Radioaktywność pierwiastka zależy od jego szybkości rozpadu lub szybkości rozpadu atomów wytwarzających promieniowanie. Pierwiastki, które mają dziesiątki tysięcy lat półtrwania (czas, w którym 50% atomów rozpadło się) nie gniją szybko; to znaczy, że nie są tak radioaktywne (są mniej niebezpieczne niż pierwiastki, które szybciej się rozkładają). Nie oznacza to, że powinieneś je trzymać lub jeść, ale zwłaszcza gdy jest pochowany, nie stanowi zagrożenia dla życia, ludzi ani innych ludzi.
Wszystkie argumenty przeciwko marnotrawieniu energii jądrowej są całkowicie przełamane, gdy porównasz je z alternatywami: odpady i zanieczyszczenia z paliw kopalnych, metale ciężkie z paneli słonecznych itp. Panele słoneczne są wyjątkowo toksyczne i, w przeciwieństwie do radioaktywności, toksyczność nigdy się nie skończy. Panele słoneczne można oczywiście poddać recyklingowi, ale podobnie jak paliwo jądrowe; w rzeczywistości wypalone paliwo jądrowe można zwykle poddać recyklingowi w celu ponownego wykorzystania w 95%.
Odpady z paliw kopalnych są nie tylko toksyczne, ale także astronomicznie ogromne w porównaniu do odpadów nuklearnych. Wszystkie odpady nuklearne wyprodukowane w tym kraju w ciągu ostatnich 40 lat (zużyły około 76 430 ton paliwa) [1] mogą zmieścić się na jednym boisku piłkarskim i przechowywać je tylko na wysokości 24 stóp. Dla porównania węgiel produkuje 125 000 ton popiołu i 193 ton osadu (z komina) rocznie na potrzeby instalacji. [2]
Popiół z elektrowni węglowej zawiera również materiały radioaktywne, które naturalnie znajdują się w węglu, ale nie palą się dobrze, a zatem koncentrują się w popiele i uwalniają do atmosfery. Nawiasem mówiąc, zero odpadów węglowych nadaje się do recyklingu i jeszcze raz wspominam, że jedyną rzeczą, która wychodzi z jądrowej wieży chłodniczej, jest para. Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza zabija co roku 7 milionów ludzi na całym świecie. [3]
Jeśli chodzi o marnotrawstwo energii słonecznej i wiatrowej, ich średnia długość życia wynosi około 20-25 lat [4] [5] i należy podjąć znaczne wysiłki w celu konserwacji i wymiany części, a nawet całych jednostek. Farmy wiatrowe i słoneczne zajmują ogromne ilości ziemi i zasobów, które omówimy bardziej szczegółowo w najbliższej przyszłości.
Podsumowując, odpady nuklearne nie stanowią problemu. Może nie jest idealny, ale w porównaniu z alternatywą jest to zdecydowanie najlepsza szansa, jaką mamy. A dlaczego wiatr i słońce nie mogą być alternatywą? Wiele powodów; omówiliśmy już czynnik wydajności i dlaczego wiatr i słońce nigdy nie nadążą za popytem. W niedalekiej przyszłości zajmiemy się również śladem węglowym, budową, kosztami, ochroną, proliferacją, transportem, śmiercią na kilowatogodzinę według gałęzi przemysłu itp. Poniżej znajdują się odniesienia do niektórych z powyższych informacji.
1. Odpady nuklearne: https://www.nei.org/Knowledge-Center/Nuclear-Statistics/On-Site-Storage-of-Nuclear-Waste
2. Odpady węglowe: http://www.ucsusa.org/clean-energy/coal-and-other-fossil-fuels/waste#.WgOzw1WnHDc
3. Skażenie: http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2014/air-pollution/en/
4. Żywotność panelu słonecznego: https://www.engineering.com/DesignerEdge/DesignerEdgeArticles/ArticleID/7475/What-Is-the-Lifespan-of-a-Solar-Panel.aspx
5. Żywotność turbiny wiatrowej: http://www.technologist.eu/life-cycle-of-a-wind-turbine/