Energia Nuklearna część 2: Dostępność

Na początek absolutnie musimy uciec od paliw kopalnych. Argument, że Ziemia nagrzewa się i ochładza w cyklach trwających tysiące lat, opiera się na półprawdzie; w tym cyklu globalne poziomy dwutlenku węgla wynoszą około 180 części na milion w epoce lodowcowej i około 280 ppm w cieplejszych czasach. W 2013 roku osiągnęliśmy 400 ppm; Ludzie, którzy spalają paliwa kopalne, są bezpośrednio za to odpowiedzialni.

Dlaczego więc nie skorzystać z wiatru i słońca? Cóż, najprostszą odpowiedzią na to jest współczynnik pojemności. Pojemność to ilość energii, którą może wytworzyć generator; współczynnik wydajności określa, ile faktycznie produkuje. Na przykład turbiny wiatrowe mają średnią sprawność 40–45% lub wytwarzają 40–45% tego, co mogłyby, gdyby były w 100% sprawne. Nic nigdy nie działa w 100%, ale kiedy farma wiatrowa wytwarza mniej niż 50% swojego potencjału, musisz zbudować dwa razy więcej turbin wiatrowych, aby nadążyć.

Solar ma podobny problem z pojemnością, średnio około 20%. Wiele, wiele paneli słonecznych i turbin wiatrowych musi zostać zbudowanych, zajmując ogromne ilości ziemi (choć niektóre są obecnie zainstalowane na morzu) w celu wydobycia dość skromnej ilości energii. Kiedy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje, przez większość czasu gaz ziemny wydaje się luźny, co zasadniczo neguje całą koncepcję braku emisji wiatru i słońca.

Z drugiej strony energia jądrowa stanowi średnio około 90% jej mocy wolnej od CO2 i nie musi być wspierana przez nic innego. Ponadto elektrownie jądrowe nie są narażone na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak słońce i wiatr. Elektrownie jądrowe są zbudowane tak, aby wytrzymywały nawet najbardziej ekstremalne okoliczności, których nawet pogoda nie ma sobie równych.

Tak więc: tutaj znowu najważniejszym priorytetem jest odejście od paliw kopalnych i aby to zrobić, porównałem opcję nuklearną do dwóch największych odnawialnych źródeł energii ze względu na współczynnik wydajności. Istnieje wiele innych powodów, dla których powinieneś wybrać atom jądrowy zamiast wiatru i słońca, a każdy z tych powodów zostanie omówiony indywidualnie w poniższych akapitach. Poniżej znajdują się dwa źródła, z których otrzymałem niektóre z tych informacji.

 

1. Poziomy CO2: https://www.esrl.noaa.gov/gmd/news/7074.html
2. współczynnik pojemności: https://openei.org/apps/TCDB/#blank