Co się stało w Czarnobylu?

Dzisiaj rozmawiałem z przyjacielem (będziemy go nazywać Lee), wyraził swoje obawy dotyczące energii jądrowej i zapewnił ich faktami i źródłami. Kolejna przyjaciółka również dodała informacje, nazwiemy ją Kel. Nasza rozmowa była następująca:

Ja: Czarnobyl zapalił się i nie miał ochronnej kopuły (reaktory nie mogą „wysadzić”). Żaden zachodni reaktor na ziemi nie jest pozbawiony ochronnej kopuły, tylko ZSRR zrobił to, aby obniżyć koszty. Przy takiej kopule nie byłoby rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

Wrócę za chwilę do Czarnobyla, ale spójrz na Fukushimę i Three Mile Island. Ani jednej śmierci z powodu promieniowania, bez powszechnego zanieczyszczenia itp. Spośród setek elektrowni jądrowych na Ziemi tylko te trzy miały poważne problemy. Jeśli spojrzysz na liczbę zgonów na kilowatogodzinę według rodzaju wytwarzania energii, przekonasz się, że energia jądrowa jest zdecydowanie najbezpieczniejszym źródłem energii, jakiego kiedykolwiek używaliśmy. [1] A przed włączeniem 7+ milionów zgonów rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza paliwami kopalnymi (na których wspiera wiatr i słońce). [2]

Teraz z powrotem do Czarnobyla; dziesiątki osób zginęło (nie setki tysięcy, twierdzą buntownicy antynuklearni), a 300 000 zostało zmuszonych do ewakuacji. Wiemy teraz, że strefy ewakuacji wokół elektrowni jądrowych są DUŻO większe niż to konieczne (jak udowodniła Fukushima), a jest to wynikiem złej polityki wynikającej z irracjonalnego strachu. [8] W wyniku ewakuacji Czarnobylska Strefa Wykluczenia jest obecnie zasadniczo rezerwatem przyrody; natura kwitnie z powodu braku ludzi. [9] Podsumowując, rzeczywiście byli ludzie, którzy odmówili ewakuacji. Dobrze sobie radzą i stopił się tylko reaktor 4; pozostałe trzy nadal pracowały z ostatnim (reaktor 3), który został wyłączony dopiero w 2000 roku. Ten obraz da ci wyobrażenie o tym, jak blisko są reaktory. Niezupełnie niezamieszkane pustkowie, w które wierzono …

Chernobyl Reactors

Lee: Oh ok, nie byłem pewien, jaka jest ich jednostka miary dla zagrożeń nuklearnych. Wspaniały. Słyszałem gdzieś, że Czarnobyl spowodował setki tysięcy zgonów i jak milion przypadków obrażeń w wyniku ekspozycji na promieniowanie. Ale może te fakty były przesadzone lub tylko ludzie wskazywali palcami na Czarnobyl, ponieważ było blisko tych przypadków. Dobrze wiedzieć o kopule ochronnej. Jak wygląda kopuła?

Kel: Moose przybił Czarnobyl, wiele się tam wydarzyło. Ale wszystkie „wybuchy” reaktorów jądrowych są w rzeczywistości eksplozjami parowymi – wieje układ wymiany ciepła / turbiny. To może zrujnować … Widzę wielu ludzi identyfikujących go z bombą nuklearną i to po prostu źle. Nawiasem mówiąc, system wymiany ciepła zawiera tylko wodę i nie jest radioaktywny.

Ja: Kopuła na środku.

Containment Dome

Ja: Kiedy pojawił się Czarnobyl, przewidywano, że tysiące ludzi umrą. [3] Przewidywano również wady wrodzone i podobne problemy, ale nie wykazano, aby były one wynikiem promieniowania. Gdyby promieniowanie mogło powodować takie rzeczy, zobaczylibyśmy to, gdy zbombardowaliśmy Japonię. Nie zbombardowaliśmy ich, a następnie zniknęliśmy na 45 lat, właściwie badamy i dokumentujemy ocalałych i ich rodziny przez dziesięciolecia. [4] W każdym razie anty-nuklearne organizacje pozarządowe (organizacje pozarządowe, takie jak Greenpeace) lubią cytować te przewidywane liczby, jakby były faktami, które zniechęcają ludzi do energii jądrowej. [5] Dlatego zawsze utożsamiają energię jądrową z bronią jądrową; to jak zrównanie samolotów cywilnych z pociskami kierowanymi. Nawet nie blisko. Wszystkie te śmierci, które miały się wydarzyć, tego nie zrobiły. [3] Co się stało, 4000 ludzi, z których wiele było dziećmi, rozwinęło raka tarczycy w wyniku radioaktywnego jodu. Jeśli dobrze pamiętam, 9 z nich zmarło. [3] Rak tarczycy jest łatwy do wykrycia i leczenia. Zostały one narażone, gdy radioaktywny jod osiadł na uprawach w okolicy, został zjedzony przez krowy, a następnie znaleziony w mleku.

Wiele się nauczyliśmy od Czarnobyla i zobaczyliśmy najgorszy scenariusz. Nie ma powodu, aby się już bać nuklearnego, ponieważ tego rodzaju wypadek dosłownie nie może się powtórzyć. Oto jak reaktor się zapalił i dlaczego nie może się powtórzyć:

Ja: RBMK jest rodzajem reaktora stosowanego w Czarnobylu. Nie istnieją poza byłym ZSRR, myślę, że na świecie pozostało tylko 10, ale myślę, że wszystkie zostały zmodyfikowane w celu poprawy bezpieczeństwa w wyniku wypadku w Czarnobylu.

Najpierw musisz wiedzieć, jak działa reaktor jądrowy: gdy atom uranu się rozpada, uwalnia dużo energii plus 2-3 neutrony. [6] Te neutrony poruszają się zbyt szybko, aby rozbić więcej atomów uranu; po prostu odbijają się z powodu swojego małego rozmiaru. Jak więc stworzyć reakcję łańcuchową? Spowalniamy neutrony za pomocą moderatora wodnego lub grafitowego. Neutrony, które zostały wystarczająco spowolnione, mogą rozkładać inne atomy uranu, uwalniając więcej energii i więcej neutronów, dopóki reakcja łańcuchowa nie zostanie zachowana. Niezależnie od moderatora stosuje się wodę, aby reaktor nie stał się zbyt gorący z powodu całej energii. Wszystkie zachodnie reaktory wykorzystują wodę jako czynnik chłodzący ORAZ moderator. W ten sposób, jeśli nastąpi utrata chłodziwa, tracimy również moderatora i reakcja łańcuchowa nie może być kontynuowana.

Typ reaktora RBMK wykorzystuje grafit jako moderator zamiast wody. W Czarnobylu mieli utratę chłodziwa, ale moderator nadal tam jest, więc reakcja łańcuchowa trwa. Przez to reaktor był cieplejszy, aż wybuchł pożar. [7] Gromadzenie się gazu zniszczyło dach budynku, ale była to reakcja chemiczna, a nie nuklearna. Teraz, z płonącym rdzeniem reaktora, bez dachu i kopuły ochronnej, dym wprowadzał radioaktywne cząstki do atmosfery i rozprzestrzeniał je w całej Europie. Stąd pochodzi radioaktywny jod (i inne izotopy).

Każdy nowoczesny reaktor ma nie tylko ochronną kopułę, ale żaden nie wykorzystuje grafitu jako moderatora. Z tych powodów kolejny taki wypadek nie jest fizycznie możliwy.

Marie Curie Quote Polish

[1] https://www.forbes.com/sites/jamesconca/2012/06/10/energys-deathprint-a-price-always-paid/#721381df709b

[2] http://www9.who.int/airpollution/en/

[3] https://www.who.int/mediacentre/news/releases/2005/pr38/en/

[4] https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160811120353.htm

[5] http://environmentalprogress.org/big-news/2017/10/16/enemies-of-the-earth-unmasking-dirty-war-friends-of-earth-greenpeace-south-korea-nuclear-energy

[6] https://miklmoose.net/energia-jadrowa/

[7] https://www.world-nuclear.org/information-library/safety-and-security/safety-of-plants/chernobyl-accident.asp

[8] https://www.world-nuclear-news.org/Articles/US-regulators-agree-smaller-SMR-emergency-zones

[9] http://www.bbc.com/earth/story/20160421-the-chernobyl-exclusion-zone-is-arguably-a-nature-reserve